<<Předchozí<<

>>Další>>

Home


Sluneční soustava

ASTROWEB

Komety a planetky


Zpět na komety

Kometa C/2007 E2 (Lovejoy)

15.4.2007 - Kometu jsme pozorovali s Ladisem a Honzou Tichým z astrofora v Jizerských horách na pozorovacím stanovišti Souš. Kometa se nacházela ještě relativně nízko ve Střelci, ale docela rychle stoupá k severu. Dalekohled jsme museli přesunout o pár metrů dál, abych se dostal níž k obzoru. Kometu jsem našel kolem 2:30 SEČ, v dobsonu 254/1200mm, byla vidět již v hledáčku 8x50. Musím říct, že mě kometa mírně zklamala, myslel jsem, že bude jasnější a nápadnější. Odhadl jsem ji na 8mag, DC = 3, průměr komy 5'.
Uvidíme co nám kometka předvede v dalších dnech, má ještě nepatrně zjasnit, ale nepředpokládám žádné výrazné zjasnění.

22.4.2007 - ráno pár desítek minut před svítáním jsem ji zkoušel najít z balkonu v Liberci na sídlišti Rochlice. Byly docela dobré podmínky obloha byla čistá a docela dobře jsem viděl přímým viděním hvězdu delta CrB (4,6mag), takže MHV mohla být kolem 5mag. Docela dobrý na to, že jsem pozoroval z města.
Na kometu jsem šel s R70/700mm, chvíli mi trvalo, než jsem se dostal do pozice komety, měl jsem menší problém s orientací. Nakonec jsem se dostal do správné pozice. Přímým viděním kometa žádná, bočním pohledem jsem viděl hvězdu 10,8mag, ale kometu pořád ne, to není možný. Pořád se soustředěně dívám bočním viděním a konečně po chvíli vidím strašně slabý difúzní obláček o velikosti cca 5' (brát s rezervou). Lovejoy je docela těžký objekt pro malý dalekohled. Minulý týden byla vidět vidět daleko líp, ale to bylo s dobsonem 254/1200mm.

17./.18, 18./19. a 19./20.5.2007 - Kometu se mi podařilo na astroparty v Liticích nad Orlicí pozorovat hned tři noci po sobě.  Nic jsem nezaznamenával, kometu jsem vždy vyhledal pro spolupozorovatele, tak info jen v krátkosti...  
Kometa se jeví jako mlžinka o průměru cca 3' (neměřil jsem přesně), DC = 3, jasnost jsem neurčoval, ale první noc byla kometa hned vedle galaxie NGC 6015 (11,1mag).
Kometa i galaxie byly v dobsonu 300/1700mm (zv. 43x a 85x) podobného úhlového průměru, galaxie byla protáhlejšího tvaru. Kometa se mi zdála o něco málo slabší (nepatrně), než galaxie. Neměřil jsem jasnost pomocí rozostřování. Škoda, bylo by to zajímavé srovnání jasností kometa - galaxie - rozostřená hvězda. Na to ale nebyl dostatek pohodlí a navíc jsem neměl podle čeho určit jasnost hvězd (PC).
Kometa sice nedosáhla nijak velké jasnosti, ale kometa je to pěkná a je pěkným zpříjemněním pozorování v těchto dnech (nocích).

© Martin Mašek 2004-2007