<<Předchozí<<

>>Další>>

Home


Zajímavé úkazy

ASTROWEB

Zatmění Měsíce 28.10.2004


Údaje:
Začátek částečného zatmění: 2:15 SEČ
Začátek úplného zatmění:
3:24 SEČ
Maximální fáze:
4:04 SEČ
Konec úplného zatmění:
4:44 SEČ
Konec částečného zatmění:
5:53 SEČ

Byl jsem domluven s jabloneckými hvězdáři, že budu pozorovat s nimi. Domluvil jsem se hlavně proto, že jsem si chtěl zatmění pořádně vyfotografovat, protože další zatmění bude za hodně dlouho (v roce 2007). Ve středu večer (27.10.2004) jsem zajel do Jablonce za Martinem Gembecem více o něm na jeho stránkách udalosti.astronomy.cz . Bylo zataženo nízkou oblačností (inverze). U něj doma jsme si popovídali a šli jsme se podívat na Internet. Dívali jsme se hlavně na stránky s počasím (družicové snímky - chmi.cz ) abychom věděli který mrak se na nás chystá. Na družicových snímcích jsme viděli, že Jeseníky, jižní Morava, Beskydy mají slušné počasí (o hodně lepší než u nás - bez inverze).

Bylo čtvrt na čtyři ráno středoevropského letního času, zatmění právě začalo (částečné). Vypadalo to beznadějně ale pak jsme si všimli, že na družicovém snímku je jasná díra nad Frýdlantskem (u Lázní Libverda). Buď jsme mohli jen tak koukat na snímky zatmění snímané webkamerou v Brně, nebo jednat. Napadlo nás alespoň zajet se podívat do Lázní Libverda. Sbalili jsme se a vydali jsme se pěšky do města k panu Antošovi. Panu Antošovi jsme ukázali na Internetu družicové snímky mraků, a ukázali jsme díru v mracích u Lázní Libverda. Martin přemluvil pana Antoše že bychom to mohli zkusit tam zajet. Tak jsme vyrazili, bylo něco po čtvrté hodině ráno. Jeli jsme přes Liberec, Oldřihov v Hájích přes Raspenavu do Lázní Libverda. Dojeli jsme k obřímu sudu (restaurace na kopci nad Libverdou).

Nad námi bylo jasné nebe, ale kolem dokola byly mraky. Měsíc byl za mrakama. Hvězdy byly nezvykle jasné, jakoby Měsíc nesvítil vůbec. No nic se nedalo dělat, takže jsme jeli směrem domů. Je šest hodin ráno. A teď to přišlo nad západem za mrakama se začala objevovat jasná hvězda, to není hvězda, to je částečně zatmělý Měsíc!!! Pak Měsíc zase zalezl za mrak. Vystoupili jsme z auta a Měsíc vylezl znova z mraku. Triedrem byla vidět i zatmělá část Měsíce - měla šedou, až tmavě červenou barvu.

Tento pohled jsme měli pouze na deset sekund, pak se Měsíc zase schoval za mrak. Po minutě se objevil zase znova ale jen zas na deset vteřin. Pak jsme čekali, jestli se neobjeví znova, čekali jsme asi pět minut, ale už se neobjevil. Zatmění jsme si celkem užili na 30 sekund. Nic-moc, ale lepší než nic! Nasedli jsme do auta a jeli domů. Mě vysadili v Liberci a oni jeli domů do Jablonce. No to byl zážitek jet přes šedesát kilometrů (tam a zpět) kvůli zatmění….

© Martin Mašek 2004-2005