Home

Zpět na vybavení

ASTROWEB

Pozorovací stanoviště

Bortleho stupnice


Hodkovice nad Mohelkou - zahrada
 15° 05,0' VD   +50° 40,5' SŠ

Pro mě asi nejdostupnější stanoviště. Stačí mi vynést dobsona pár metrů a už můžu pozorovat. Vadí mi zde jedna lampa - v Hodkovicích zhasínají o půlnoci, ale o víkendu bohužel ne. Mám tu sice omezený výhled (les a stromy), ale to tolik nevadí, v malém kuse oblohy je co pozorovat!
MHV v zenitu tu může dosáhnout až 6,5mag. Bortle 4,5


Hodkovice nad Mohelkou - pole
15° 04,9' VD   +50 40,3' SŠ

Nejbližší dostupné místo s relativně dobrým výhledem od prvního stanoviště. Je zde trochu vidět na silnici Č. Dub - Hodkovice, tak občas v noci nějaké auto zasvítí. Obloha v zenitu je tu docela dobrá, MHV tu může vystoupit až k 6,5mag, ale nejde o tmavé místo - jsou zde vidět světelné sloupy. Asi nejvýraznějším rušitelem jsou samotné Hodkovice, které svítí na jihovýchodě, nejhorší je světlo ze špatně nasvícené radnice. Dalším zdrojem světla je Liberec, který září na severu. Méně výrazné, ale viditelné jsou Turnov (na jihozápadě) a Č. Dub (na západě). Bortle 4,5


Hodkovice nad Mohelkou - letiště
15° 04,7' VD   +50° 39,5' SŠ 

Více o pozorovacím stanovišti zde


Liberec Rochlice - panelový dům
15° 03,5´ VD   +50° 45,3' SŠ

Takový mám výhled z balkonu. Výhled nízko nad obzor nic-moc, překážejí paneláky a pouliční osvětlení. Když není obloha průzračná, tak je to špatné - světelné znečištění se dost rozptyluje a pak tu může být MHV kolem 2mag :-/
Když je naopak velmi průzračno, tak tu může být MHV až 5mag v zenitu. Dobře se tu pozoruje Sluncce, Měsíc a planety. Bortle  8.

Toto je výhled z paneláku směrem na sever. Zde je to z hlediska světelného znečištění horší, zvláště směrem na severozápad. Tam je osvětlení nejsilnější, hodně vadí nádražní reflektory. Mezi severozápadem a severem to není o moc lepší, tímto směrem je střed města.
Od severu na jihovýchod je situace lepší, už zde není takové světelné znečištění. V Liberci severní obzor moc nevyužívám, jen občas. MHV je zde horší, než směrem na jih. Bortle 8.


Jiná stanoviště - na ně se dostanu méně častěji, ale mají kvalitnější oblohu!

© Martin Mašek 2004-2007