<<Předchozí<<

>>Další>>

Home


Fotografie

ASTROWEB

Fotografování


ASTRONOMICKÉ FOTOGRAFOVÁNÍ

Abyste si nemysleli, že je astrofoto snadné. Trochu vás zklamu, "zmáčknu spoušť a je hotovo" platí pouze pro fotografování za dne. Musíme si vysvětlit několik základních pravidel pro astronomickou fotografii.


Širokoúhlá fotografie (Dráhy hvězd, hvězdná pole, meteory)

Tato metoda je vhodná i pro začátečníky, pokud nemáte zkušenosti a astrofotografováním, začněte touto metodou.

Zakladní pravidla pro širokoúhlou astrofotografii

1) Musíme mít fotoaparát na stativu

2) Fotoaparát musí mít nastavení volby B, nebo T (trvale otevřená závěrka)

3) Na širokoúhlou fotografii doporučuji fotoaparát s teleobjektivem s ohniskovou vzdáleností asi 30 -100 mm.

4) Na astronomickou fotografii se nehodí automatiký fotoaparát, doporučuji foťák s manuálním nastavením clony, expozice a vzdálenosti.

5) Je nezbytné mít drátěnou spoušť, která vám usnadní fotografování bez rozechvění fotoaparátu na stativu.

Jak fotografovat širokoúhlé astrofotografie:

Fotoaparát upevníme na stativ. Stativ by měl být dostatečně tuhý a pevný, aby se nepohnul při sebemenším závanu větru. Na fotoaparátu nastavíme vzdálenost (při pořizování astrofota dáme vzdálenost nekonečno => ležatá osmička). Clonu dáme co nejmenší (většinou 2,8-2). Přimontujeme drátěnou spoušť, fotoaparát zamířime na libovolné místo oblohy (noční), vše si ještě jednou zkontrolujeme, a jestli je vše v pořádku, můžeme zmáčknout spoušť.

Volba expozice a citlivost filmu a co fotografovat:

Záleží co a kde fotografujeme. Pokud fotografujete poblíž měst či přímo ve městě, tak bude doba expozice kratší, než kdybychom fotografovali daleko od městského osvětlení. Pro začátek doporučuji fotografovat planety, jasnější hvězdy a Měsíc za soumraku. Doba expozice je asi 5-10s. Při takové době expozice se vám fotografovaný objekt měl objevit jako bod. Při fotografování Měsíce zhruba od první, až do poslední čtvrti doporučuji expozici max. 0,5-1s. jinak se vám Měsíc zobrazí, jako velmi jasný oslňující bod příklad zde!

Na snímcích za soumraku můžete také zachytit útvary zemského povrchu (obzor, hory, stromy, domy). Při fotografování ve městech v noci doporučuji expozici max. 5min. barva oblohy při takhle dlouhé době expozice ve městě bude světlá, i když je tma příklad zde ! Expozice při fotografování dál od městského osvětlení může být delší, až několik desítek minut, to se dráhy hvězd protáhnou a budou opisovat části kružnic kolem nebeského polu. Při expozici zhruba 10-20s. (mimo město) by se vám na snímku měli objevit i hvězdy o jasnosti 4-5mag. Na fotografování meteorů si vybereme dobu, kdy se Země setkává s některým meteorickým rojem . Jelikož každý meteor se na nebi objeví neočekávaně, musíme dlouhou dobu exponovat a doufat, že nám meteor přeletí exponovanou část oblohy. Exponujeme zhruba 5-20min., maximálně 30min. (záleží na početnosti meteorů a umělém osvetlení).

Citlivost filmu (ASA): Pokud fotografujete za soumraku, stačí vám citlivost zhruba 200, ale pokud fotografujete v noci, potřebujete větší citlivost min. 400.


Širokoúhlá fotografie s kompenzací zemské rotace

Vše je stejné, jako při fotografování širokoúhlé fotografie, ale tato metoda je doplněna o stativ s motorovou montáží, který vyrovnává zemskou rotaci, proto i při dlouhé expozici jsou hvězdy zobrazeny jako body a ne jako čárky, jako při fotografování s "obyčejnou" montáží.

Tento druh astrofotografije je určen pro fotografování meteorů, komet, jasnějších Deep-sky objektů. Lze tímto způsobem vyfotografovat i průběh Mléčné dráhy. Tady lze využít i fotoaparát s delší ohniskovou vzdáleností (zhruba do 200mm)


Afokální fotografování

Při této metodě už musíme mít dalekohled. Tato metoda funguje takto: soustava se zkládá z fotoaparátu s objektivem a dalekohledu s okulárem. Fotoaparát se zaostří na nekonečno, clona se dá na minimum , pokud nefotografujeme Měsíc, či Slunce (přes filtr) dalekohled se zaostří a můžeme fotografovat. Při této metodě se dají fotografovat planety, Měsíc, Slunce (přes filtr) a jasnější Deep-sky.

Při fotografování přes větší dalekohled doporučuji fotoaparát upevnit za okulár, při držení v ruce (hodí se to jen při menších zvětšeních) se klepe ruka a obraz může být rozmazan! Při fotografování Deep-sky objektů budete muset použít delší expozici, proto je už opravdu nutné mít fotoaparát připevněný za okulárem a dalekohled mít na paralaktické montáži s motůrkem.

Afokální fotografování s digitálním fotoaparátem: Fotoaparát se zaostří na nekonečno, a s plným digitálním zoomem se zaostří (pomocí okulárového výtahu) na libovolný objekt. Digitální zoom potom vypneme a můžeme fotit (před focením nezapomeňte vypnout blesk!)


Více o fotografování noční oblohy naleznete na stránce Martina Myslivce v sekci začínáme s astrofotografií .

© Martin Mašek 2004-2005